V ktorom veku začať s výučbou lyžovania?

V ktorom veku začať s výučbou lyžovania?

Nie je možné so 100 percentnou istotou povedať, že dieťa by malo začať lyžovať v troch, štyroch alebo piatich rokoch života. Vždy by to však malo byť rozhodnutie dieťaťa a nie jeho rodiča. Ak sa chce učiť lyžovať samotné dieťa, predchádzame jeho možnému negatívnemu postoju, dokonca až averzii voči lyžovaniu a, samozrejme, aj plaču.

Zo skúsenosti môžem povedať, že v útlom detskom veku by malo ísť hlavne o zábavu a radosť z lyžovania, než o samotné učenie. Je dôležité, aby ste pri prvých stretnutiach vášho dieťaťa s lyžami prestali byť v jeho očiach rodičom a zmenili sa na kamaráta so širokým úsmevom na tvári a chuťou dobre sa zabávať.

Určite neurobíte chybu, ak s výučbou lyžovania detí začnete vo veku tri až štyri roky (osobne preferujem štvorročné a staršie deti). Keďže ide o vek, v ktorom sa miera ich nadšenia z lyžovačky rýchlo mení, treba byť pripravený aj na to, že to môžu  už po 10 minútach „zabaliť“. V tom prípade ich netreba do lyžovania nútiť a prehovárať, ale lepšie je im ponúknuť inú zábavu so snehom. Stáva sa, že po chvíľkovom odreagovaní a zmene činnosti, sa bude dieťa samo pýtať späť na lyže. Navodenie pokojnej a uvoľnenej atmosféry je hlavným predpokladom úspešnej výučby lyžovania.

Každé dieťa, hoci aj 3 – 4-ročné je jedinečná osobnosť, preto sa nedajú zovšeobecniť pravidlá, ktoré vám s určitosťou pomôžu v úvode výučby lyžovania. Napriek tomu sa pokúsim zhrnúť aspoň niektoré z nich.

 

 1. Dieťa netreba do lyžovania nútiť. Treba v ňom vzbudiť záujem o tento šport a vhodnými otázkami ho prilákať do lyžiarskeho strediska. Napríklad:
 • Najlepší kamarát/kamarátka zo škôlky tiež lyžuje. Chceš lyžovať ako on/ona? To bude super, keď budete lyžovať spolu (vaše dieťa s kamarátom/s kamarátkou).
 • Pôjdeme sa pozrieť na deti ako sa lyžujú? Možno tam budú lyžovať aj tvoji kamaráti (uveďte konkrétne mená).
 • Lyžovanie je najlepšia zimná zábava. Chceš sa zabávať len v lete alebo aj v zime?
 • Vieš, že tam majú lyžiarsku škôlku s hračkami a rozprávkovými postavičkami? (V dnešnej dobe sa detská výučba vykonáva väčšinou v lyžiarskych škôlkach s kompletným vybavením.)

 

 1. Je nutné, aby lyžoval aj rodič. Veľmi často sa stáva, že dieťa odmieta čo i len skúsiť si obuť lyžiarky a postaviť sa na lyže. Vtedy je mimoriadne vhodné, ak dieťaťu ukážete, že to nič nie je. Prihovárajte sa mu. Napríklad:
 • Ja sa idem lyžovať, pretože je to veľká zábava. Poď, budeme sa lyžovať spolu.
 • Chceš sa vedieť lyžovať tak ako ja (tatino/mamina)?
 • Aj tvoj brat/sestra (uveďte konkrétne mená) sa učil/-la lyžovať keď mal/-la toľko rokov, čo ty. Pozri, ako teraz super lyžuje. Chceš sa lyžovať s ním/ňou?

 

 1. Aj keď sa vám na prvý raz nepodarí presvedčiť vaše dieťa, aby sa lyžovalo, v žiadnom prípade naň nenaliehajte, nezvyšujte hlas, ani nepoužívajte slová typu – ty sa nikdy nenaučíš lyžovať, sklamal si ma, a pod. Zo svojich skúseností viem, že aj keď sa dieťa nechce lyžovať hneď na prvýkrát, to, ako sa lyžovali iné deti, ostáva v jeho pamäti. Najviac vás prekvapí, keď vám na druhý deň ráno položí napr. otázku:
 • Mami/tati, kedy sa už pôjdeme lyžovať?
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>