Porovnanie stredísk: Ktoré je vhodnejšie na výučbu?

V zimnej sezóne 2015/2016 som spolu s mojimi klientmi navštívil hneď niekoľko slovenských lyžiarskych stredísk. Cieľom týchto lyžovačiek nebolo nič iné, ako spoznať nové svahy a zdokonaliť sa v technike. Preto som hneď zo začiatku januára zdvihol kotvy z domovského lyžiarskeho strediska FUN PARK Žiarce a zamieril na Oravu.

Celé tri vyučovacie dni som strávil v Orava Snow (Ski Oravská Lesná) spolu s mojimi 4 žiakmi. Už na prvý pohľad ide o veľmi útulné lyžiarske stredisko, ktoré disponovalo dlhou mierne náročnou modernou zjazdovkou (Lehotská 1 a Lehotská 2) na ktorej štart nás vyviezla pohodlná štvorsedačka. Svah, ktorý je vhodný pre začiatočníkov, by som hodnotil pozitívne, no s jednou poznámkou. Značnú časť z jeho dĺžky zaberá takmer rovina (ešte aj trošku odklonená), ktorú má menšie dieťa (4 – 5r.) v prípade nedostatočnej zotrvačnej rýchlosti problém prejsť celú.

Skupinu lepších lyžiarov som z dôvodu vhodnejšieho profilu svahu vodil na zjazdovku Kohútik, kde od zimnej sezóny 2016/2017 nahradia starú Pomu novou štvorsedačkou. To hodnotím pozitívne, nakoľko okrem trošku úzkej hornej časti zjazdovky, boli najväčšie frflania od mojich žiakov na vlek. Aspoň si vyskúšali, aké čaro mala lyžovačka pred 15 rokmi :)

Ďalším strediskom, ktorého vhodnosť na výučbu som testoval boli Martiky. Ak sa povedia Martinské hole, ja osobne si predstavím garanciu snehu, čo sa mi aj v minulej sezóne potvrdilo. V Martine pršalo, no hore padal sneh. Niekto iný si však pod týmto názvom predstaví „nešťastnú“ prístupovú cestu, ktorá má už najlepšie roky za sebou. To, že sa doobeda chodí len smerom do strediska a poobede zase len zo strediska, určite trápi ubytovateľov ale aj návštevníkov. Tí sú niekedy nemilo prekvapení, ak musia čakať aj hodiny pri rampe v údolí.

Poďme ale späť k lyžovaniu. Najväčšiu časť z niekoľkodňovej výučby sme strávili na zjazdovkách Rekreačná a Flochova. Obe sú značené modrou farbou a tak ide o zjazdovky vhodné pre začiatočníka. Prvá z nich ma dĺžku 900m a druhá až 1560m, čo znamená, že sme si mohli techniku dokonale precvičiť. Na štart Flochovej vás vyvezie šesťsedačka, ktorá má aj ochrannú bublinu pre prípady nepriaznivého počasia. K zjazdovkám nemám žiadnu pripomienku. U mojich žiakov som pozoroval, že sa odvažovali do väčších rýchlostí a zaznamenali vynikajúci pokrok ak išlo o carving.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>