(Ne)správne lyžiarske vybavenie pre deti?!

Ake lyziarske vybavenie pre deti

Zima už klope búcha na dvere a tak prišiel čas na prvý článok. Budem sa v ňom venovať tomu, čo pred sezónou potrápi nejedného rodiča. Aké lyžiarske vybavenie dieťaťu zaobstarať?!

Lyžiarske oblečenie

Tu by som chcel hlavne apelovať na mamy, babky, tety a iných rodinných príslušníkov. Nerobte z detí snehuliakov nezmyselným počtom oblečených vrstiev. Pri lyžovaní sa budú hýbať a určite im bude teplejšie ako vám, keď sa budete na nich pozerať.

Základom je kvalitné termoprádlo, ktoré dieťa príjemne hreje ale aj pohlcuje pot. Ideálne, ak by ste našli také, ktoré je vytiahnuté až ku krku dieťaťa. Veľmi obľúbenou časťou oblečenia sú ponožky.

arnox termopradlo

Určite tu však neplatí rovnica, čím viac ich dieťaťu oblečiete, tým lepšie. Úplne postačujú lyžiarske podkolienky, ktorých odporúčam zobrať na svah viac. Kľudne ich môžete dieťaťu po pár hodinách preventívne vymeniť.

podkolienky

Strednú vrstvu oblečenia by malo tvoriť tričko resp. rolák, ktoré oblečiete dieťaťu na termoprádlo a sveter. Ideálne ak by bol z mäkkého a príjemného materiálu so zipsom pri krku. Ten je možné dieťaťu počas teplejších dní rozopnúť a tak ho schladiť. Neobliekajte deťom pod lyžiarske nohavice aj tepláky. Nezabúdajte, že sa musí cítiť príjemne, inak si bude lyžovanie spájať s negatívnymi spomienkami.

Vrchnú časť oblečenia samozrejme tvorí lyžiarska bunda a nohavice. Značiek na trhu je neúrekom a bude záležať len na vás, koľko chcete investovať. Treba sa však zamyslieť nad tým, či dieťa s lyžovaním len začína alebo je už ako takým lyžiarom. Od toho závisí, koľko času reálne na svahu strávite.

detska-lyziarska-bunda-lory-w1200-h1200-e-dffe43e09e6180067a7cd98b0f63dfa9

Pri obliekaní malého lyžiara, ktorý s týmto športom začína, by som sa nesústredil ani tak na kvalitu ako na kvantitu. Dôvod je ten, že na svahu (v lyžiarskej škôlke) vydrží najviac dve hodiny a pravdepodobne bude padať viac ako lepší lyžiar. Samozrejmosťou je, že medzitým sa ešte bude hrať zo snehom, šmýkať dolu kopcom na nohaviciach a váľať v hlbokom snehu. Práve z tohto dôvodu by som odporúčal minimálne 2 sady oblečenia.

Skúsenejší detský lyžiar strávi na svahu určite viac hodín (nie je výnimkou aj celý deň). Z tohto dôvodu by som volil kvalitnejšie oblečenie, schopné odolávať vode a chladu. To ho ochráni pred zmenami počasia, ktoré nie sú počas zimných dní ničím výnimočným. Samozrejmosťou pre malého lyžiara sú 2 – 3 páry rukavíc a rovnaký počet čapíc.

Ako je to so šálmi?! Ak má dieťa šál pri mojej výučbe, snažím sa ho, ak to ide, skovať do vetrovky. Stáva sa však, že žiaci prídu s dlhým, pletenými šálmi okolo krku, ktoré nekompromisne dávam dole. Je to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti, nakoľko sa šál môže hocikde zachytiť (napr. na vleku). Druhým dôvodom je, že pri lyžovaní bude skôr zavadzať ako chrániť pred chladom. Všetko je však na dohode so samotným rodičom.

Odporúčam nahradiť šál zimnou šatkou, ktorú si dieťa prevlečie cez hlavu. Vynikajúco priľne ku krku, nezošmykne sa a vo veľmi chladných dňoch alebo pri vetre si ju môže dať dieťa cez ústa.

Lyžiarske vybavenie

Kúpiť, či nekúpiť? Otázka, ktorú dostávam pred a počas sezóny nespočetne množstvo krát. Odpoveď nie je ani tak zložitá, no musíte si vedieť sami zodpovedať na niekoľko otázok.

  • Vaše dieťa s lyžovaním len začína? Využite radšej služby požičovní, pretože neviete, či tento šport dieťa zaujme.
  • Ako často budete chodiť lyžovať? Pozrite sa na to však reálne. Ak pôjdete na jednu týždňovú lyžovačku, výstroj sa vám neoplatí kupovať.
  • Máte detí viac (prípadne v rodine)? Ak áno, lyžiarske vybavenie môžete posunúť mladšiemu súrodencovi.
  • Ste ochotní kupovať každý rok nové vybavenie a mať starosti s predajom toho starého? Ak sa pohrávate s myšlienkou, že radšej kúpite všetko väčšie, aby to dieťaťu dlhšie vydržalo, rovno na to zabudnite.
  • Ako hlboko máte do vrecka? Treba si uvedomiť, že priemerná cena detského lyžiarskeho kompletu je cca 250€ – 350€. Samozrejme sa dá zbehnúť do bazáru, kde ušetríte zhruba polovicu. Netreba sa však ulakomiť na veľmi staré vybavenie, ktoré má už najlepšie roky za sebou.

Rozoberiem to však pekne po poriadku. Berte to však len ako odporúčania a nie ako pravidlo, ktorého sa treba držať.

Prilba

Mojim klientom a každému kto sa ma opýta, odporúčam lyžiarsku prilbu kupovať novú. Hlavným dôvodom je že si vyberiete takú, ktorá dokonale sadne dieťaťu na hlavu a nemej dôležité je hľadisko hygieny. To, že bude musieť ulahodiť aj oku dieťaťa pokladám za samozrejmosť :) V prípade, že ste sa lyžiarsku prilbu rozhodli kúpiť v bazáre, určite už tých pár € investujte do zimnej kukly. Vyriešite tak hygienu aj ochranu dieťaťa v mrazivom počasí. Nezabúdajte, že na svahoch je pre deti do 15 rokov prilba povinná!!!

uvex-airwing-2-48-52-fairy

Paličky

Dieťa, ktoré s lyžovaním začína, paličky nepotrebuje. Jeho plné sústredenie smeruje na nohy a vedenie lyží. S paličkami by ste len odpútavali pozornosť.

Lyžiarky

Pri kúpe lyžiarok je veľmi dôležité poriadne zmerať nohu dieťaťa od päty po palec (dieťa postavte opretými pätami o stenu a použite pravítko). Je to z dôvodu, že lyžiarka je pre dieťa nová obuv a môže mu navodzovať pocit stiesnenia aj keď bude o 3 čísla väčšia. Vždy skúšajte lyžiarku spôsobom, ze si vyberiete vnútornú papuču von. Ani nerozmýšľajte nad tým, že volný priestor v lyžiarke vyplníte viacerými hrubými ponožkami. Veľký rozdiel je skúšať novú lyžiarku a používanú. Hoci môžu mať veľkosti rovnaké, tá používaná sa môže zdať väčšia. Je to z dôvodu, že sa už spomínaná papuča vyšlape. Malo by však platiť (pri novej lyžiarke), že ak má dieťa nohu dĺžky napr. 16cm, mali by ste sa obzerať po veľkostiach cca 16,5cm .

Elan-Bloom-1

Lyže

Došli sme k poslednej časti výbavy lyžiara. V očiach rodičov sú lyže najdôležitejšia časť celého vybavenia, no nie je tomu tak. Na trhu je ich také množstvo, že je veľmi zložité sa v nich orientovať. Rodič sa tak pri výbere riadi hlavne cenou (Najdrahšie = Najlepšie) alebo skĺzne do študovania reklamných popisov lyží, kde nájdete aj chuťovky typu: Tieto lyže lyžujú takmer samé :).

images

Skôr ako na značku lyží, by ste sa mali zamerať na ich celkovú dĺžku. Osobne som počul za tých 27 rokov, ktoré sa okolo lyžovania krútim množstvo zaručených informácii o ich odporúčanej dĺžke. Ako prvé museli byť lyže vyššie o min. 20cm ako lyžiar. Potom už stačilo aj 5 centimetrov nad hlavu a v tejto dobe sú postačujúce aj o 20cm kratšie. Samozrejme stále hovorím o “univerzálnych“ lyžiach a nie o lyžiach na slalom, obrovský slalom alebo zjazd.

Vrátim sa však späť k lyžiam pre deti. Často prirovnávam na mojich hodinách lyžovanie k šoférovaniu. Prídete do autoškoly a na dvore vás čaká malá Yariska alebo Fábia. Samozrejme je to hlavne z dôvodu financií, no malo by význam ak by vás posadili do SUV? Určite nie. Jasné, že by ste sa naučili šoférovať aj takto veľké auto, no mohlo by vám to trvať dlhšie (odhad pri zatáčaní, cúvaní, atď).

Rovnako je to aj u nás v lyžiarskej škole. Začiatočníkom odporúčam dĺžky lyží cca pod prsia (úroveň pŕs), čím idem síce proti výrobcom, no osvedčilo sa mi to pri výučbe. Progres je rýchlejší. Akonáhle si dieťa na lyže zvykne, dĺžku lyží pomaly zväčšujem. Pri tomto postupe je lepšie si lyže požičať z požičovne, no ak viete, že budete na svahu častejšie, môžete si ich zakúpiť.

Táto téma je takmer nevyčerpateľná. Mohol by som začať písať o jednotlivých značkách, rôznych vychytávkach, ktoré moderné lyže v sebe ukrývajú, no nemalo by to pri detskom vybavení význam. Určite však spracujem článok o lyžiach pre dospelých, kde to podrobnejšie vysvetlím.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>