Ako si vybrať svah vhodný na výučbu?

vyber spravneho svahu na vyucbu

Veľká časť rodičov zvolí na začiatok výučby absolútne nevhodný terén. Vráťte sa teraz myšlienkami späť do obdobia, keď ste navštevovali autoškolu. Nebudem asi klamať, ak tvrdím, že ste mali pred prvou hodinou rešpekt alebo dokonca strach z auta a cestnej premávky. Ak by vám inštruktor povedal, že idete hneď šoférovať do veľkého mesta počas dopravnej špičky, asi by vám napadlo len jediné. Že nabúrate.

Niečo podobné zažíva aj dieťa, ktoré chcete naučiť lyžovať, pri pohľade na náročnú zjazdovku. Áno, máte pravdu, že celkom malé dieťa to takto nevníma. No to je vlastne ešte horšie, pretože si neuvedomuje ani riziko rýchlej a nekontrolovateľnej jazdy na lyžiach.

Našťastie sa už v mnohých lyžiarskych strediskách nachádzajú zóny, ktoré sú svojím vybavením, náročnosťou svahu a bezpečnosťou ideálne pre začínajúcich lyžiarov. Nemajte však mylnú predstavu, že veľké a moderné strediská sú na výučbu najvhodnejšie. Práve naopak. V menších strediskách sa môžete stretnúť s nižšími cenami za požičanie lyžiarskeho výstroja i za vstup do lyžiarskej škôlky a hlavne s menším počtom lyžiarov.

Ako si vybrať svah vhodný na výučbu lyžovania? Veľmi jednoducho. Stačí, ak svoju pozornosť zameriate na to, aby svah plynulo prechádzal z mierne strmej časti do roviny prípadne protisvahu. Dôvod je ten, že začiatočník, ktorý sa po prvýkrát postaví na lyže, nevie brzdiť, a preto sa musí spoľahnúť na samovoľné zastavenie.

Možno ste sa i vy stretli s tým, že rodičia namiesto toho, aby vybrali vhodný terén, chytajú radšej svoje deti na konci zjazdovky do náručia. Je to častý spôsob výučby aj u nás v lyžiarskom stredisku, no je absolútne nevhodný. Dieťa sa vôbec nesústredí na jazdu, pretože neustále naberá rýchlosť a s problémami sa udrží na lyžiach. Jediné na čo myslí, je moment, keď ho rodič zachytí. Nielenže to nemá s metodikou výučby lyžovania nič spoločné, ale môže prísť aj k nepríjemnému zraneniu dieťaťa i rodiča. Preto si vyskúšajte viac miest, ktoré sú podľa vás vhodné na výučbu lyžovania, a vyberte to najlepšie.

Ďalšou obľúbenou rodičovskou metódou výučby je neustále behanie vedľa detí. Nerobte to ani vtedy, ak máte dostatočnú kondičku. Jednak sa môžete šmyknúť na snehu a nepríjemne spadnúť, na druhej strane váš beh dieťaťu nič nedá, pretože vám chýba to najdôležitejšie – lyže.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>